Çalışma Saatleri

Hafta içi : 09:00-19:00

Moskova’ya Seyahat Etmek İçin 5 Neden

Aralık 6, 2018BY Burak ( 0 ) Comment

Tarihi, coğrafi özellikleri, sanat eserleri ve mimarisiyle dünya üzerinde mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken ülkelerden biri olan Rusya ve onun başkenti Moskova, her yıl milyonlarca turiste kapılarını aralıyor. Moskova’ya seyahat etmenizi sağlayacak 5 neden sizlerle.

Moskova’nın Kalbi Kızıl Meydan

Rusya’nın kalbi Moskova, Moskova’nın kalbi ise Kızıl Meydan’dır. Tüm caddelerin ve yolların çıkış noktasını oluşturan Kızıl Meydan, eşsiz tarihi eserleri ile de ziyaretçilerin Moskova gezilerinin ilk durağıdır. Dünya siyaset tarihinde de önemli bir yeri bulunan tarihi meydan, Rusya’nın sembol eserlerini de içinde barındırıyor. Kremlin Sarayı, Aziz Vasili ve Kazan Katedralleri’nin yanında Lenin’in mozolesi de yine bu tarihi meydanda yer alan ve tüm turistlerin ilk uğrak noktalarından yalnızca birkaçı.

Moskova’nın Silueti Kremlin Sarayı

Rusya ve özellikle Moskova denince akla ilk gelen mimari eserlerden biri olan Kremlin Sarayı, merkezi otoriteyi temsil eden tarihi ve siyasi değeriyle öne çıkıyor. Moskova’nın simgelerinden biri olan saray, çok sayıda katedral, kuleler, kiliseler ve müzeden oluşan kompleks bir yapı. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Kremlin Sarayı’nı Perşembe günleri haricinde her gün ziyaret edebilirsiniz.

Aziz Vasili Katedrali

Kızıl Meydan ve çevresinde yapılacak gezilerde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Aziz Vasili Katedralidir. Rusya’nın sıra dışı mimariye sahip, farklı renklerin ve şekillerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bu eşsiz eser, Moskova’yı görmeniz için 5 nedenden biri.

Lenin’in Mozolesi

Rusya’nın ve dünyanın en büyük metrosu olan Moskova Metrosu ile Kızıl Meydan’a ve oradan da Lenin’in Mozolesine ulaşmanız oldukça kolay. Kremlin Saray duvarlarının altında yer alan yapıtta kısa süreliğine de olsa mumyalanmış naaşı cam fanus içinde görebilmeniz mümkün.

Çar’ın Çanı

Büyük Ivan Çan Kulesi olarak da bilinen yapıt, 81 metre yüksekliğe sahip. Dönem içinde en yüksek binalar arasında yer almış olan Büyük Ivan Çan Kulesi, dünyanın en büyük çanına da ev sahipliği yapıyor. Çanın ağırlı yaklaşık olarak 200 ton. Bu ağırlıkta başka hiçbir katedralde çan bulunmuyor. Kulede çıkan yangın sonucu hasar gören çanın kopan parçası da hemen yanındı duruyor. Çanı ve çan topunun etkileyici bir hikayesi var ve şimdiye kadar hiç kullanılmamış.

Leave Comments