Çalışma Saatleri

Hafta içi : 09:00-19:00

Rusya’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Eylül 24, 2018BY Burak ( 0 ) Comment

Rusya’ya yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken çok sayıda doğal ve kültürel mekanların yanı sıra sizi hayran bırakacak özel destinasyonlar var.

Moskova ve St Petersburg, ülkenin tarihi ve doğal güzelliklerinin yanında kültürel öğelerinin tamamını gözlemleyebileceğiniz, köklü bir tarihin izini sürebileceğiniz iki önemli şehir. Moskova’da derin bir tarihi resmederken, St Petersburg’da kültürel ve doğal güzellikler için biraz daha zamanım olsa dersiniz.

Kremlin Sarayı

Kremlin Sarayı Rusya  Rusya’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler kremlin moskova

Başkentin ve Rusya Federasyonu’nun simgesi olan Kremlin Sarayı, mutlaka görülmesi gereken yerlerden ilki ve en önemlisidir. 12. Yüzyılda kompleks bir mimari ile dizayn edilmiş bu eşsiz tarihi yapı içinde, saray, katedral, kilise ve senato binaları bulunuyor. Yaklaşık 9 asırdır ayakta duran tarihi kompleks, zinde görünümü ile tüm ziyaretçileri hayran bırakan eserler arasında. Kremlin sarayının girişinde bulunan ve şimdilerde turistlerin dilek noktası olarak kullandıkları nokta, aslında tarih içinde sarayın diğer bölgelere olan uzaklığının ölçülmesinde sıfır noktası olarak kullanılmış. Rusya denince akla gelen ilk sembol olan Kremlin, ziyaret etmeniz gereken en önemli destinasyon.

Büyük Ivan Katedrali

Büyük Ivan Katedrali  Rusya’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler B  y  k Ivan Katedrali

1500’lü yılların başında yapımına başlanan ve tamamlanması 100 yıl süren Büyük Ivan Katedrali ya da bilinen diğer adıyla Büyük Ivan Çan Kulesi, yeryüzündeki en büyük çana sahip katedral olarak gösteriliyor. Ağırlığının 200 ton olduğu varsayılan çanın etkileyici bir diğer özelliği ise şimdiye dek hiç çalınmamış olması.

Moskova’da Eğlenmek İçin Arbat Caddesi

Arbat Caddesi  Rusya’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Arbat Caddesi

İstanbul’da İstiklal Caddesi ne kadar önemli ise Moskova’da Arbat Caddesi o denli önemli. Restoranlardan alışveriş merkezlerine, tarihi yapılardan eğlence mekanlarına kadar, Moskova’da gezip eğlenmek için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir cadde.

Tarihi Moskova Metrosu

Tarihi Moskova Metrosu  Rusya’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Tarihi Moskova Metrosu

Pek çok filme konu olan ve dünyanın ilk metrosu olarak kabul edilen Moskova Metrosu, büyüklüğü ile sizleri mest edecek. Günlük 10 milyon yolcuyu konuk eden bu tarihi metro ile Moskova’da görülmesi gereken pek çok noktaya ulaşabilirsiniz.

8 Kubbeli Saint Basile Katedrali

8 Kubbeli Saint Basile Katedrali  Rusya’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler 8 Kubbeli Saint Basile Katedrali

Rusya Federasyonu tanıtımlarında, gezi rehberi sayfalarında Kremlin Sarayı kadar ilgi uyandıran bir diğer önemli tarihi yapı da Saint Basile Katedrali’dir. Farklı mimarisi ve muhteşem görünümü ile etkisi altında kalacağınız önemli bir eser.

Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Müzesi, Ermitaj

Ermitaj  Rusya’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Ermitaj

St Petersburg’da yer alan Ermitaj Müzesi, dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer alıyor. St Petersburg durağınızın ilki ve en önemlisi olarak gösterebileceğimiz müze, Leonardo Da Vinci, Michelangelo gibi sanatçıların yapıtlarına ev sahipliğinin yanı sıra, Çarların özel koleksiyonlarını görebileceğiniz bir yapıt. Müze, hem kendisi hem de sergiledikleri ile sizleri eşsiz bir tarih yolculuğuna çıkarıyor.

Catherine Palace

Catherine Palace  Rusya’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Catherine Palace

St Petersburg’un mutlaka görülmesi gereken yapıtlarından biri de Catherine Sarayı ve sarayın bahçesindeki harika park. Puşkin kasabasında yer alan saray, St Petersburg merkezindeki saraylar ve tarihi eserlerle aynı dönemi ve benzer mimariyi yansıtıyor. Büyük bir yerleşime sahip eser, II.Dünya Savaşı sırasında yangınlar görmüş ve bu nedenle büyük ölçüde restore edilmiş.

Peterhof Sarayı

Rusya’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Peterhof Saray

St Petersburg için mutlaka görülmesi gereken yerler listenize eklemenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer durak ise Peterhof Sarayı. Çar Petro’nun yazlık sarayı olan tarihi yapı, uçsuz bucaksız bahçesi, yemyeşil ağaçları, havuzları ve özel köşkleri ile sizleri hayal edemeyeceğiniz tarihi bir geziye çıkaracak. 

Leave Comments