Çalışma Saatleri

Hafta içi : 09:00-19:00

Rusya’ya ne zaman gidilir ?

Eylül 24, 2018BY Burak ( 0 ) Comment

Dünya’da 11 farklı zaman dilimine sahip tek ülkesi olan Rusya Federasyonu, topraklarının genişliği ile de dünyanın en büyüğü durumunda. Bu denli büyük bir ülkede yapılacak çok sayıda etkinlik ve görülmesi gereken çok sayıda destinasyon bulunuyor. Bu nedenle Rusya seyahatinizi, mümkün olan en iyi mevsimde yani yaz mevsiminde yapmalısınız.

Moskova ve St Petersburg

Moskova ve St Petersburg  Rusya’ya ne zaman gidilir ? Moskova ve St Petersburg

Başkent ve en az onun kadar önemli bir şehir olan St Petersburg, Rusya Federasyonu içinde seyahatinize farklı anlamlar, tarih kokan etkileyici izlenimler bırakan iki şehir. Gerek Moskova ve gerekse St Petersburg’un mutlaka görülmesi gereken tarihi, doğal ve kültürel mekanlarında etkileyici bir deneyim için yaz mevsimi tercih edilmeli. Rusya Federasyonu sınırları içindeki yaz mevsimini elbette Türkiye’deki yaz aylarıyla karşılaştırmamak gerekiyor. Örneğin St Petersburg’da Çar Büyük Petro’nun yazlık sarayı olan Peterhof Sarayı’na seyahat ederken Mayıs ayında buz tutmuş Baltık Denizi’nin eşsiz manzarasına tanıklık edebilmeniz mümkün. Mevsim olarak kıştan vazgeçmeyenler için bahar ayları daha iyi bir seçim olabilir. Çünkü Rusya’da kış ayları gerçek anlamda soğuk aylar.

Kremlin Sarayı ve Kızıl Meydan

Moskova’daki Rusya’nın en önemli tarihi yapılarına ev sahipliği yapan, dünya siyasetinde önemli bir yere sahip Kızıl Meydan, turistlerin ilk uğrak yeri durumunda. Rusya’da mutlaka görülmesi gereken Kremlin Sarayı, Aziz Vasili Katedrali, Lenin’in Mezarı ve Kazan Katedrali gibi pek çok yapı bu meydan içinde yer alıyor. Alışveriş meraklıları için de Kızıl Meydan oldukça önemli bir nokta. Çünkü Rusya Federasyonu’nun en büyük alışveriş merkezi de bu meydanda yer alıyor. Kızıl Meydan’a ulaşmak için kullanabileceğiniz en önemli ulaşım aracı ise dünyanın ilk metrosu olan Moskova Metrosudur. Dostoyevsiki’nin evi, kültür – sanat ve edebiyat alanında tüm dünyanın kabul ettiği değerlerlerinden yalnızca birinin yaşadığı küçük bir apartman dairesi. Müze olarak kullanılan yapıda Dostoyevski’nin kişisel eşyalarını ve hatta oyuncaklarını da görebilmeniz mümkün. Tiyatro severler için Bolşoy Tiyatrosu, mimarisi ile öne çıkıyor. Eğer zamanlamanız denk gelirse sahnelenen opera ya da bale eserlerini izleyebilirsiniz. Dünya’nın kabul ettiği iki süper gücünden biri olan Rusya’nın uzay bilimlerindeki konumunu yansıtan, ünlü iki astronotunun, Zvyozdny Gorodok ve Yuri Gagarin adına açılmış kozmonot eğitim merkezi de meraklıları için gezilmesi gereken yerler arasında.

Rusya, sahip olduğu coğrafi özelliklerinin yanında tarihi ve kültürel yapısıyla ziyaretçilerine çok özel deneyimler sunan bir ülke. Rusya seyahatinizde çok daha fazla etkinliği yapabilmeniz için yaz mevsimi ve özellikle haziran, temmuz ayları iyi bir seçim olacaktır. 

Leave Comments