Çalışma Saatleri

Hafta içi : 09:00-19:00

St Petersburg’da Harika Zaman Geçirmek İçin İpuçları

Aralık 6, 2018BY Burak ( 0 ) Comment

Rusya’ya yapacağınız turlarda, Moskova dışında gezilmesi ve görülmesi gereken en önemli şehir St Petersburg’dur. Şehrin etkileyici mimarisinin ve farklı kültürlerin oluşturduğu dokunun izlerini sürebileceğiniz seyahatinizde harika zaman geçirmek için ipuçlarını sizler için bir araya getirdik.

Ne Zaman Gidilmeli?

11 farklı zaman dilimine ve dünyanın en büyük toprak parçasına sahip ülkesi olan Rusya, coğrafi özellikleri ve iklimi ile de ziyaretçilerine unutamayacakları bir deneyim sunuyor. Ülkede kış aylarının çok soğuk geçmesi, St Petersburg seyahatine hazırlananlar için zamanlamanın önemi biraz daha fazla. St Petersburg’da daha iyi zaman geçirmek, şehrin tüm aktivitelerini yaşamak isteyenlere önerimiz, seyahat için yaz aylarını tercih etmeleri. Haziran ve temmuz aylarında güneşin kaybolmadığı ve beyaz geceler olarak adlandırılan bu eşsiz havayı mutlaka solumalısınız. Dünyanın dört bir yanından gelen binlerce turistin de tercih ettiği yaz aylarında çok sayıda aktivite, sanat organizasyonları sizleri bekliyor olacak.

Gezip Görülmesi Gereken Muhteşem Mekanlar Var

Şehrin dokusunu ve tarihi yaşatan mimari eserler, seyahatinizin ilk durağı olmalı. Tarihi mekanların, tarihi atmosferinde yolculuk yaparken aynı zamanda şehrin tüm manzarasını da doyasıya izleyebilirsiniz. Rusya’nın ana katedrali olan ve kubbesinde 100 kiloluk saf altının kullanıldığı Saint Isaac Katedrali, şehrin tüm manzarasını izleyebileceğiniz bir nokta.

Dünyanın En Büyük Koleksiyonları Ermitaj Müzesinde

St Petersburg’un tüm dünyada tanınmasını sağlayan en büyük mimari eserlerinden biri Ermitaj müzesidir. Müze, sergilenen koleksiyon sayısı bakımından da dünyanın en büyüğü olarak kabul ediliyor. İçinde yaklaşık olarak 3 milyon eserin sergilendiği müze, Çarların bir dönem kışlık sarayları olarak kullanılmış.

Nevski Caddesi

İstanbul için İstiklal Caddesi, St Petersburg için Nevski Caddesi eşleştirmesi yapmak yanlış olmaz. Şehrin merkezi olarak da kabul edilen cadde, eğlence ve alışveriş mekanlarına da sahip. Gece hayatının en gözde durakları bu cadde üzerinde yer alıyor. Gündüz şehrin turistik mekanlarında yapılacak ziyaretlerin sonunda gece eğlencesi Nevski Caddesinde hayat buluyor.

Mariinsky Tiyatrosu

St Petersburg, sanatın merkezi kabul edilen şehirlerden biri. Buraya kadar gelip, şehrin en önemli tiyatrosunda opera dinlememek olmaz. Tiyatroda sergilenen opera ve bale gösterilerine zamanınız elveriyorsa mutlaka katılmalısınız.

Peterhof Sarayı

Çar Petro’nun kullandığı saray, gerek mimarisi ve gerekse peyzajına hayran bırakan devasa büyüklükteki bahçesiyle dikkat çekiyor. Gelen ziyaretçileri tarihi atmosferi ve farklı mimari çizgisiyle etkisi altında bırakan sarayı gezmek için özel bir zaman ayırmalısınız. Çünkü oldukça büyük olan sarayı ve eşsiz güzellikteki bahçesini kısa sürede gezmek mümkün değil.

Dostoyevski Müzesi

Rusya denince edebiyat, edebiyat denince klasikler, klasikler denince akıllar ilk Dostoyevski gelir. Edebiyat ve sanata düşkünler için mutlaka görülmesi gereken mekanlardan biri de Dostoyevski’nin evidir. Yazara ait eşyaların ve hatta oyuncakların sergilendi müze, yıl içinde çok sayıda turistin uğradığı, şehrin önemli destinasyonlarından biri.

Leave Comments